Blog o księgowości i rachunkowości

Podatek liniowy czy podatek progresywny dla przedsiębiorcy - który wybrać?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają zawsze czas do 20 stycznia każdego roku na decyzję dotyczącą wyboru sposobu rozliczania z urzędem skarbowym. Jeżeli wykluczają kartę podatkową i ryczałt, to pozostaje im możliwość podatku według skali podatkowej czyli podatek progresywny bądź podatek liniowy. Warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, ponieważ wybranie najbardziej odpowiedniego sposobu oznacza spore oszczędności w skali roku i dlatego tak istotne jest poznanie specyfiki rozliczania się podatkiem liniowym lub progresywnym. Konieczne też trzeba zwrócić uwagę, komu przysługuje konkretna forma opodatkowania, a w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z doradcą podatkowym.

Czy samodzielne prowadzenie księgowości w firmie jest dobrą decyzją?

Zdecydowanie nie. Biuro rachunkowe AKTYW to tacy sami ludzie jak Państwo. Mamy na względzie ułatwiać decyzyjność, a nie kojarzyć się w wysokimi kosztami. Każda nowo powstająca firma stara się do minimum ograniczyć wydatki traktując koszty związane w obróbką papierów jako zło konieczne. Warto jednak już na samym początku porozmawiać z osobami zajmującymi się tym na co dzień zawodowo, nawet jeszcze przed założeniem firmy, aby uniknąć niepotrzebnych błędów czy niedopatrzeń skutkujących potem niepotrzebnymi konsekwencjami.

Co to jest ryczałt i na czym polegają rozliczenia ryczałtowe?

Małe firmy starają się uprościć do minimum swoją księgowość. W niektórych ściśle określonych dziedzinach ustawodawca zezwolił na korzystanie z uproszczonego sposobu liczenia podatków. Warto się tym zainteresować w przypadku ponoszenia małych kosztów związanych z działalnością gospodarczą. Decydując się na taką formę prowadzenia księgowości zwykle przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników, gdyż w przypadku ryczałtu nie ma możliwości odliczenia kosztów pracowniczych mimo ich ponoszenia.