Przedsiębiorco, dlaczego warto zainwestować w usługi biura rachunkowego?

Wiele osób prowadzących własną firmę uważa, że korzystanie z pomocy profesjonalnej księgowej lub usług biura rachunkowego to zbędny wydatek. Oczywiście, wszystkiego można się nauczyć! Zanim jednak wypożyczymy pierwszą książkę lub zaczniemy szukać porad w Internecie spróbujmy jeszcze raz przemyśleć tę kwestię! Czy szybko i pobieżnie zdobyta wiedza dotycząca prowadzenia księgowości faktycznie może równać się z wiedzą wykształconego specjalisty, który posiada wymagane uprawnienia jak również ukończone liczne kursy oraz bezcenne doświadczenie?

Dlaczego warto zainwestować w biuro rachunkowe

Czym się zajmuje biuro rachunkowe?

Zanim jednak przekonamy Cię do rozpoczęcia współpracy z biurem, postaramy się pokrótce opisać czym właściwie, oprócz zbierania faktur i prowadzenia ewidencji rachunkowych, zajmuje się profesjonalne biuro rachunkowe? Profesjonalna obsługa rachunkowo-księgowa skierowana jest przede wszystkim do osób prowadzących własną działalność gospodarczą, zarówno tych, którzy zatrudniają pracowników, jak i tych działających jednoosobowo. We wszystkich przypadkach usługi świadczone przez biuro powinny być komplementarne, czyli obejmują praktycznie wszystkie – nie tylko finansowe – aspekty działania firmy!

Oznacza to, że biuro rachunkowe zajmuje się nie tylko ewidencją przychodów i rozchodów, prowadzeniem ksiąg rachunkowych oraz ksiąg przychodów i rozchodów, ale również sprawuje pieczę nad pensjami i urlopami pracowników, wypełnia zeznania podatkowe oraz przygotowuje rozliczenia podatku dochodowego, przygotowuje rozliczenia i raporty dla ZUS, okresowe sprawozdania obrazujące kondycję firmy, a także doradza w kwestiach podatkowych oraz finansowych, a nawet reprezentuje interesy klienta w urzędach!

Wymienione powyżej aktywności to tylko przykład niektórych usług świadczonych przez dobre biuro rachunkowe. Warto również pamiętać o tym, że zakres współpracy z biurem, a tym samym koszty, jakie w związku z tą współpracą ponosimy jako przedsiębiorca, są ściśle uzależnione od charakteru prowadzonej przez nas działalności. Dlatego jeżeli wydaje nam się, że zatrudnianie profesjonalnego biura to strata pieniędzy, zastanówmy się czy nie jest to raczej inwestycja, dzięki której rozwój naszej firmy nie tylko będzie przebiegał bez zakłóceń, ale dodatkowo zyskamy rzeczy najważniejsze – spokój ducha oraz czas wolny.

Dlaczego warto wybrać biuro rachunkowe? Po co inwestować pieniądze?

Co zyskujemy wybierając biuro rachunkowe? Przede wszystkim opiekę specjalisty, dzięki któremu sprawnie będzie można zarządzać finansowo-ekonomiczną, a także po części administracyjną, stroną naszego przedsiębiorstwa. Ale to nie wszystko. Decydując się na współpracę z biurem otrzymujemy również gwarancję bezpieczeństwa naszej firmy. Pamiętajmy, że każde profesjonalne biuro, jak na przykład biuro rachunkowe Aktyw z siedzibą w Opolu, posiada Certyfikat Ministra Finansów, który jest gwarancją wiedzy oraz doświadczenia zatrudnianych przez biuro księgowych.

Korzystanie z usług biura to również wspomniana już oszczędność czasu. Wyobraźmy sobie, że musielibyśmy samodzielnie przygotowywać miesięczne rozliczenia, wypełniać raporty, przygotowywać rachunki i faktury, odwiedzać wszelkiego rodzaju urzędy. Wszystkie te aktywności to nie tylko żmudna „papierkowa robota”, ale również konieczność nieustannego doszkalania się i śledzenia ciągle zmieniających się przepisów prawnych i podatkowych! Nie wspominając już o tym, że czas przeznaczony na całą typowo biurową pracę moglibyśmy przeznaczyć na rozwijanie naszej działalności!

Czas to pieniądz

A jak mówi stare przysłowie: „Czas to pieniądz”. Można więc śmiało stwierdzić, że profesjonalna obsługa rachunkowo-księgowa to również, paradoksalnie, oszczędność pieniędzy. Tym bardziej, że prowadzenie księgowości wymaga zakupu kosztownego oprogramowania komputerowego niezbędnego do prowadzenia zdecydowanej większości rachunków i dokumentacji, jego częstej aktualizacji wymuszonej ciągłą zmianą w przepisach, odpowiedniego sprzętu, a także posiadania podpisu elektronicznego, bez którego nie sposób załatwić większość formalności. Firmy rachunkowe posiadają już to wszystko, a oprócz tego gwarantują przedsiębiorcy łatwy i szybki dostęp do wszystkich dokumentów!

Dzięki temu, że księgowość firmy jest zdigitalizowana, zwiększa się dynamika działania biura księgowego, a klient może korzystać z nieograniczonego dostępu do dowodów księgowych, które powierza obsłudze firmy rachunkowej. Elektroniczna forma większości dokumentów sprawia, że współpraca na linii przedsiębiorca – biuro rachunkowe przebiega szybko i sprawnie, co również przekłada się na oszczędność czasu, pieniędzy oraz przede wszystkim zdrowia i nerwów.

Podsumowanie

Podsumowując, korzystanie z usług biura rachunkowego to przede wszystkim ogromna wygoda, która gwarantuje komfort psychiczny i bezpieczne skupienie się na prowadzeniu własnych interesów. Decydując się na zatrudnienie specjalistów mamy pewność, że wszystkie finansowo-ekonomiczno-administracyjne kwestie dotyczące naszego przedsiębiorstwa spoczywają w dobrych rękach, a my sami możemy zająć się tym co naprawdę ważne i na czym najlepiej się znamy, czyli niczym nie zakłóconym rozwojem naszej działalności oraz nas samych jako przedsiębiorców.

Jak powinna zatem brzmieć odpowiedź na pytania „Dlaczego warto wybrać biuro rachunkowe” oraz „po co inwestować pieniądze”? Po to, żeby samemu nie musieć zajmować się księgowością i rachunkami oraz nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na programy i zdobywanie wykształcenia, które ma już ktoś inny! Tym bardziej, że cennik usług biura rachunkowego można bez problemu dopasować do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy, nie wspominając już o tym, że niektóre firmy, jak na przykład wspomniane już biuro rachunkowe Aktyw z siedzibą w Opolu, gwarantują preferencyjne warunki współpracy nowo powstałym firmom!