Co to jest ryczałt i na czym polegają rozliczenia ryczałtowe?

Małe firmy starają się uprościć do minimum swoją księgowość. W niektórych ściśle określonych dziedzinach ustawodawca zezwolił na korzystanie z uproszczonego sposobu liczenia podatków. Warto się tym zainteresować w przypadku ponoszenia małych kosztów związanych z działalnością gospodarczą. Decydując się na taką formę prowadzenia księgowości zwykle przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników, gdyż w przypadku ryczałtu nie ma możliwości odliczenia kosztów pracowniczych mimo ich ponoszenia.

Definiując, czym są rozliczenia ryczałtowe?

Rozliczenia ryczałtowe polegają na rozliczaniu się z fiskusem dzieląc się częścią przychodu. Jak sama nazwa wskazuje jest to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kusi niską stawką podatku np. 3, 5 lub 8,5% od przychodów zamiast 18 czy 19% od dochodów (przychód minus koszty). Tylko niektóre wydatki mogą być uwzględnione przy obliczaniu podatku systemem zryczałtowanym. Są to np. płacone przez przedsiębiorcę składki społeczne i zdrowotne.

Przed dokonaniem wyboru formy opodatkowania warto rozpisać przewidywane przychody i planowane wydatki zanim się skierujemy swoje kroki do urzędów w celu rejestracji firmy. Nawet, gdy okaże się, że po przeanalizowaniu pierwszego roku działalności i uwzględnieniu planów na przyszłość, że wybór był niefortunny, zawsze jest możliwość do 20 tego stycznia następnego roku zmienić to odpowiednim dokumentem.

Ponieważ jest to dość ważna kwestia prowadzenia działalności gospodarczej, biuro rachunkowe AKTYW z siedzibą w Opolu dysponując wiedzą o danej dziedzinie i korzystając z wieloletniego doświadczenia przygotowuje analizę, która ułatwi podjęcie właściwej decyzji. Zapraszamy do skorzystania z usług rozliczeń ryczałtowych w naszej firmie rachunkowej - http://www.aktyw.opole.pl/uslugi/rozliczenia-ryczaltowe.html