Będzie można odliczać połowę podatku VAT od samochodów osobowych

PROJEKT DECYZJI KOMISJI EUROPEJSKIEJ W SPRAWIE SAMOCHODÓW Z KRATKĄ

Z opublikowanego na stronie Komisji Europejskiej projektu decyzji wynika, że chce ona zgodzić się aby w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2016 r. polscy przedsiębiorcy mogli odliczać połowę podatku VAT zawartego w cenie samochodów, które nie w pełni wykorzystują w celach biznesowych.

Jak widać projekt ten znacznie odbiega od propozycji polskiego rządu, które chciało aby limit odliczenia VAT wynosił 50% podatku naliczonego, nie więcej niż 8.000 zł i dotyczył wszystkich samochodów osobowych. Dodatkowo ministerstwo finansów chciało aby ograniczenia odliczenia VAT obowiązywały o dwa lata dłużej czyli do końca 2018 r.

Co dla polskich przedsiębiorców wynika z projektu decyzji Komisji Europejskiej? Po pierwsze rozwiązanie takie będzie najbardziej korzystne dla nabywców najdroższych samochodów, który odliczą większą kwotę podatku. Po drugie ograniczenia odnoszą się jedynie do samochodów, które są wykorzystywane nie tylko do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Po trzecie nie będzie ograniczeń dla samochodów o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony a także samochodów o co najmniej 10 miejscach (wliczając w to kierowcę). Ponadto połowę podatku VAT można byłoby odliczać od wydatków na paliwo, naprawy, przeróbki, montaż oraz inne koszty eksploatacyjne. Dziś można odliczać cały podatek VAT zawarty w cenie tych wydatków, z wyjątkiem paliwa, od którego w ogóle nie przysługuje obecnie prawo do odliczenia VAT.

Ponieważ komisja Europejska ma czas na wydanie decyzji do 20 lutego 2014 r. to można się spodziewać, że przewidziane w niej zmiany nie wejdą w życie od 1 stycznia 2014 r. Tak więc od nowego roku do czasu uchwalenia nowelizacji ustawy o podatku VAT będą obowiązywać zasady zawarte w art. 86a i art. 88a ustawy o VAT, czyli powróci możliwość odliczania 100% VAT przy zakupach samochodów "z kratką".